piątek, 20 marca 2015

Rzeka


fakty
-Mozaika ceramiczna o powierzchni  niecałych 10m2, zamówiona przez Miasto i Gmine Witnica.
-praca zrealizowana przy użyciu kamionkowych płytek ceramicznych firmy Buchtal, częściowo dekorowanych ręcznie w moim warsztacie,
-praca w części skończona, czeka na montaż w Witnicy, planowany termin czerwiec-wrzesień 2015

punkt wyjścia/inspiracja
Jedni mówią, że pod ziemią jest ocean wody, inni, że ocean lawy. Obydwa wedle wszelkich legend płyną nieustannie, mieszają się, przepływają pod naszymi stopami, wypływają na powierzchnię i z powrotem chowają się pod nią.
Nikt do końca nie zbadał który z tych oceanów jest bardziej prawdziwy i bliższy człowiekowi, jednak już starożytni mówili, że wszystko w naszym życiu płynie, zmienia się i nie jest stałe.
W wielu kulturach istnieje mit walczących ze sobą sił ognia i wody- witalnych przeciwieństw z których rodzi się i składa życie; życie często porównywane do rzeki-nieprzebytej, nieustającej, wciąż płynącej.
Związek morskich zwierząt z wodami widziano od starożytności na wyższej, mitologicznej płaszczyźnie — jako związek z mitycznym Praoceanem, tym, który płynie także w niebiosach i w trzeciej wielkiej strefie uniwersum — krainie podziemnej. Uosabiały moc życia, wyłaniającego się z głębin, do których powracano po śmierci, by znów się odrodzić.

Mozaika „Rzeka” przedstawia  nieustanny przepływ, mieszające się ze sobą elementy wody i ognia, ciepła i zimna, nieustanną dynamikę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz